sobota, 13 czerwca 2009

Odpowiedzialność

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Różnice odp. komandytariusza i komplementariusza za zobowiązania sp. komandytowej.

Komandytariusz odpowiada za długi sp. całym majątkiem, ale tylko do wysokości sumy komandytowejart. 111 ksh. Suma komandytowa – (odróżnić od wkładu) = oznaczona kwota pieniężna, wyrażona w PLN i wpisana do rejestru, do wysokości której komandytariusz odpowiada wobec O3 za długi sp.. Suma komandytowa ustalana jest umownie przez wspólników, a nie jednostronnie przez komandytariusza. Sumy komandytowe poszczególnych komandytariuszy mogą być różne, tj. mogą mieć różną wysokość.

Wniesienie wkładu w całości lub w części = odp. komandytariusza ogranicza się do różnicy między wartością wniesionego wkładu, a sumą komandytową (art. 112 KSH).

Komandytariusz odpowiada bezpośrednio – wierzyciele mogą sięgnąć nie tylko do wkładu, ale wprost do jego majątku osobistego.

Komandytariusz odpowiada:

  • osobiście – całym swym majątkiem, który należy do niego w chwili realizowania wierzytelności;
  • wierzyciele mogą dochodzić od komandytariusza zaspokojenia tylko roszczeń pieniężnych, ponieważ sumę komandytową oznacza się w pieniądzach (tak: Szwaja);
  • solidarnie wraz z samą spółką i pozostałymi wspólnikami;
  • subsydiarnie;
  • wierzyciel może według swego wyboru żądać całości lub części świadczenia od nich wszystkich łącznie, od każdego z nich z osobna, a nawet tylko od jednego z nich – jednakże tylko do wysokości zarejestrowanej sumy komandytowej;
  • komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do sp. (chodzi o wkład rzeczywiście wniesiony, a nie zadeklarowany). Jeżeli wartość wkładu wniesionego do sp. równa się (lub przewyższa) wysokość sumy komandytowej, odpowiedzialność komandytariusza będzie wyłączona.

Komplementariusz
– odp. bez ograniczenia, osobiście tzn. całym swym majątkiem. Jego odpowiedzialność jest osobista, subsydiarna oraz solidarna z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.

Zarówno w odniesieniu do komandytariusza jak i komplementatriusza wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika gdy egzekucja z majątku sp. okaże się bezskuteczna.

Tyt. egz. wydanemu p-ko spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej sąd nada klauzulę wykonalności p-ko wspólnikom ponoszącym odpowiedzialność bez ograniczeń całym swym majątkiem za zobowiązania sp., jeżeli egzekucja p-ko spółce okaże się bezskuteczna, jak również, gdy jest oczywiste, że będzie bezskuteczna (7781 kpc).

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl