sobota, 13 czerwca 2009

Komandytariusz - reprezentacja

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

W jaki sposób komandytariusz może reprezentować sp. komandytową?

Reprezentacja

Komandytariuszowi nie przysługuje ustawowe prawo reprezentacji sp., może reprezentować sp. jedynie jako pełnomocnik. Może występować w imieniu sp. wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa (szczególnego, ogólnego, do czynności określonego rodzaju).

Komandytariusz może zatem być:

  • pełnomocnikiem sp. do czynności określonego rodzaju, do oznaczonej czynności, ogólnym;
  • prokurentem (obowiązkowy wpis do rejestru).

Reprezentując sp. wobec O3 winien ujawnić pełnomocnictwo.

Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu sp. czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec O3 bez ograniczenia; dotyczy to również reprezentowania sp. bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu. Jeżeli komandytariusz zawiera umowę z osobą trzecią i nie ujawni wobec niej, że działa w imieniu sp., to um. dochodzi do skutku pomiędzy nim (nie spółką) a osobą trzecią. Natomiast wobec O3 za wykonanie zawartej um. odpowiadać będzie sam komandytariusz na zasadach ogólnych (prawo polskie nie uznaje tzw. tajnego pełnomocnictwa – bez ujawnienia mocodawcy).

Komandytariusz, który działał jako rzekomy pełnomocnik (działanie bez umocowania lub z przekroczeniem jego uprawnień) odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Według S. Sołtysińskiego zasady ww. należy wykładać zgodnie z zasadami wykładni funkcjonalnej i stosować art. 103 k.c. W przypadku braku potwierdzenia ze strony sp. czynność będzie nieważna. Gdy potwierdzenie będzie sp. stanie się stroną um. (art. 103 k.c.), a komandytariusz będzie odpowiadał za jej skutki bez ograniczeń.

Zakres reprezentacji: prawo reprezentowania sp. dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych sp.; prawo to nie może zostać ograniczone przez wspólników ze skutkiem wobec osób trzecich, choć będzie skuteczne w stosunkach wewnętrznych sp..

Prowadzenie spraw sp. (dot.jej stosunków wewnętrznych).

Komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzić spraw sp., chyba że um. sp. stanowi inaczej. Um. sp. może przewidywać możliwość prowadzenia spraw sp. przez komandytariuszy.

W sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności sp.
wymagana jest zgoda komandytariusza, chyba że um. sp. stanowi inaczej. Jeżeli w spółce jest kilku komandytariuszy potrzebna jest zgoda każdego z nich. Zgodę na takie czynności muszą również wyrazić komplementariusze.

Do komandytariusza nieposiadającego prawa do prowadzenia spraw sp. lub jej reprezentowania nie stosuje się: przepisów o zakazie konkurencji tj. zajmowania się interesami konkurencyjnymi oraz uczestnictwa w spółce konkurencyjnej.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl